KOLIK STOJÍ ŽIVOT VE ŠVÝCARSKU, ČÁST DRUHÁ

Není dne, aby někoho na můj blog nepřivedla klíčová otázka „Kolik stojí život ve Švýcarsku.“ Jde jednoznačně o nejčtenější článek na mém blogu. Za poslední rok se mi také sešla spousta dotazů na to, za kolik se to tady dá v klidu utáhnout. Je tak vidět, že docela dost lidí o stěhování se do Švýcarska přemýšlí, jen tápají, jestli to není až příliš riskantní. A dělají dobře. Ono co se z Čech jeví jako snová nabídka, se při životě v jedné z vůbec nejdražších zemí světa může nakonec vyjevit jako, když to trochu přeženu, nízký pakatel.

Základní informace, které dodnes platí, jsem již shrnula v mém předchozím článku, který si můžete přečíst TADY. A dnes poodhalím pár dalších úskalí. Pravdou je, že ve Švýcarsku je drahé úplně všechno a zatímco v jiných zemích najdete alespoň nějakou kompenzaci například v podobě levnějšího jídla, služeb, sociální péče, tady z toho jen tak nevybruslíte.

Jaké jsou skryté výdaje života ve Švýcarsku, jaký je přibližný měsíční rozpočet pro čtyřčlennou rodinu, v jaké oblasti se vyplatí bydlet? Z četných dotazů mám někdy pocit, že byste mi nejraději napsali výši balíčku, který vám někdo slíbil a žádali o potvrzení, zda je to dost. Ačkoliv je tento krok poměrně společensky nepřijatelný, vaše myšlení se určitě upíná tím správným směrem. Na ověření není nikdy pozdě. Na internetu můžete najít různé kalkulačky, které vám v rozhodování rády pomohou. Jejich přesnost však není zdaleka stoprocentní. Nebudu vás tentokrát zahlcovat mnoha čísly, protože realita je v každém kantonu trochu jiná. Důležité je ale obecně vědět, co máte do vašeho rozpočtu vůbec zahrnout.

Nedávno jsem byla svědkem telefonátu mého muže s jeho polským kolegou, kterého čeká brzká relokace do Zugu. Otázek měl strašně moc a jeho obavy tkvěly samozřejmě v tom, zda dostal dostatečnou nabídku. Nejčastější dotazy jsou tak na to „skryté“, co musíte platit, aniž by vás na to předem upozornily seznamy vyhledatelné googlem.

Začněme třeba bydlením. V cenách nájmů a nemovitostí v různých kantonech se můžete skvěle zorientovat na serveru Homegate.ch. Je to aplikace číslo jedna a ten, kdo chce nabídnout nemovitost i cizincům, publikuje tady. Při výběru bydlení byste neměli porušit jedno ze základních pravidel realitních agentů – výdaje za nájem by neměly překročit jednu třetinu vašeho měsíčního platu. K cílové částce za uvedený nájem přičtěte také poplatek za pronájem parkovacího místa – cca 150-180CHF a pak, zkontrolujte na mapě výši zdanění dané lokality. Metry, vyměřující hranice jednotlivých kantonů, měst a městeček tady hrají velkou roli. Daňově nejdražší je v průměru francouzská část Švýcarska, ta nejvýhodnější je zase ta německá. Nejlevnější je kanton Zug, ale pozor, rozdíly najdete i v jeho jednotlivých městech. A pak také platí, tam, kde jsou nižší daně, jsou vyšší nájmy. Takže otevřete Excel a pořádně počítejte. A nezapomeňte, na začátku musíte složit zálohu ve výši dvou až tří nájmů.

Není nic lepšího než poprvé číst nabídku na pracovní pozici ve Švýcarsku. My už jich za náš zdejší pobyt viděli několik, ne všechny ale stály po bližším propočtu za to. Kontrolujte, jaký bonus vám kdo slibuje, jaké jsou podmínky k jeho vyplacení. Zda máte nárok na každoroční balíček firemních akcií (a opět jakým způsobem vám budou vyplaceny), zda vám firma přispěje na auto nebo na celoroční tramvajenku (pokud dojíždíte z daleka, může jít o tisícové částky), jazykové kurzy, zda vám nabídne parkoviště v rámci budovy zdarma nebo vás za něj nechá zaplatit (může být až okolo 150-200CHF za měsíc). A peníze po malých sumách poletí z vaší peněženky také malými výdaji, jako třeba cenou oběda v kantýně. Počítejte s částkou mezi 10-20 franky za oběd, pokud půjdete ven na polední menu do restaurace, může se vyšplhat až ke 30 frankům. Klasické české hotovky za zlomek klasické ceny z à la carte menu tady nehledejte. I když, on to vlastně takový malý zlomek zdejších cen je…

Dalším výdajem je ten za auto. To si můžete přivézt z Čech, máte ale rok na to, abyste ho zde zaregistrovali a změnili SPZ na tu švýcarskou. Samozřejmě za poplatky (pozor, do roka si musíte vyměnit i řidičský průkaz, také za poplatek). Pokud se chcete tomuto kroku vyhnout a pořídit si tady auto nové, skvělou variantou pro švýcarské začátečníky je leasing. Určíte si na kolik let ho chcete, kolik kilometrů za tu dobu asi tak ujedete, jakou částku chcete na začátku složit a smluvně hned domluvíte, za jakou bude po uplynutí vámi stanovené lhůty k odkoupení, nebo ho prostě jen vrátíte zpátky…Krom nevýhod z úrokové sazby a toho, že si musíte platit to nejlepší pojištění, se nevydáte z velkého množství peněz hned na začátku vašeho pobytu, který bude už tak dost finančně náročný. Auto vám bude říkat pane a můžete ho vrátit kdykoliv to budete potřebovat. S povolením k pobytu a pracovní smlouvou vše vyřešíte coby dup.

A teď trochu moje doména. Je opravdu velký rozdíl v tom, zda se sem plánujete stěhovat s rodinou nebo bez. O peripetiích mateřské role ve Švýcarsku, o školském a školkovém systému jsem se vám tady už rozepisovala. Z finančního hlediska je rodinný život diametrálně odlišný od toho bezdětného. Pro dítě mladší čtyř/pěti let musíte počítat s poplatkem za jeden den školky okolo 130CHF za den. Výhodnou je, že existuje spousta variant part time úvazku, které pomohou vám i vaší peněžence. Jakmile dítě nastoupí do povinné školky, neplatíte nic, pokud ho ale přihlásíte na obědy a odpolední družinu, připravte si opět měsíčně několik stovek franků navíc. A to platí po celou dobu školní docházky. Není příliš pravděpodobné, že byste nechávali deseti, dvanácti leté dítě v družině, takové je tu považované už za dost velké na to, aby chodilo domů samo a odpoledne trávilo různými zájmovými kroužky. Ty ale také představují další výdaj. Myslím, že mohu v klidu zprůměrovat cenu všech našich sportovních aktivit na cca 250 franků za trimestr, aktivitu a dítě. U sportovních aktivit budete mít ale možnost zažádat o částečné proplacení vaši zdravotní pojišťovnu (existuje u dražších pojišťovacích programů).

Kromě volnočasových aktivit vašich dětí se prodraží také víkendové cestování. Je tady toho tolik k vidění, abyste se ale dostali na view pointy, ze kterých to všechno uvidíte, musíte zaplatit za lanovky, vláčky… a to je pro rodinu hodně velký zásah do rozpočtu. Cena za dospělého může být 20, ale také 70-90 franků za jízdu, děti do šesti let bývají často zdarma, a rodinné lístky vás zase tak moc nespasí. Proto se vyplatí investovat do ročního half pasu, stojí 200 franků a redukuje většinu jízdenek na polovinu. A jen pro doplnění, slevy pro seniory tu prakticky neexistují. Jedinou výhodou je, že zde neexistuje vysokohorská přirážka v restauracích. Pokud si zrovna nevyberete luxus mezi oblaky, ale klasickou samoobslužnou restauraci, která bývá v horách dost častá, zaplatíte za vašeho buřta s bramborovými rösti stejně, jako v kterékoliv nížině.

No a poslední perličkou, ve které hodně lidí tápe a neví, odkud začít, je pojištění. Po oficiálním začátku pobytu ve Švýcarsku máte tři měsíce na to, abyste si vybrali zdravotní pojišťovnu. Těch je tu okolo padesátky a tak si nechte nabízet různé balíčky a také smlouvejte. Kdokoliv je zde přihlášen k pobytu musí ze svého platu platit základní zdravotní pojištění, které mu zaručuje přístup k odborné zdravotní péči. Celý tento systém a naše osobní zkušenosti pro vás už sepisuji, v každém případě, pokud sem přijíždíte s čistým zdravotním štítem, máte nárok vybrat si prakticky jakýkoliv balíček od toho základního po ten komplet privátní, který vám zaručuje soukromý pokoj při pobytu v nemocnici, doktory s nejvyšší odborností a hrazenou péči po celém světě. Pokud sem přijíždíte a jste v léčení nějaké dlouhotrvající choroby, nárok na extra služby klesá. Minimální částka, kterou budete každý měsíc platit za čtyřčlennou rodinu bude okolo pěti set franků. Opět ale, záleží na tom, jaké podmínky nasmlouváte a s jakou spoluúčastí. Při té nejvyšší, 2 500 franků budete platit méně, při té nejnižší, 300 franků budete logicky měsíčně platit více. Otěhotnět vám doporučuji až rok po příjezdu, tak si budete jistí, že vám od 12 týdne těhotenství proplatí všechny testy. A na závěr opět švýcarská perla, ženy mají obecně zdravotní pojištění o pár procent dražší než muži.

Po osobních zkušenostech neopomeňte také legální pojištění a pojištění domácnosti. Budou vás stát pár stovek franků, které jsou ale, v porovnání s vážnějšími problémy a náklady na jejich řešení, naprosto zanedbatelné.

Uf, určitě jsem ještě nevystihla všechno a těm, koho stěhování se do Švýcarska tolik nezajímá se omlouvám za příliš faktický výčet, který jsem tentokrát psala hlavně s myšlenkou na ty, kterým jsem v posledním roce neměla čas jednotlivě odpovědět na jejich zajímavé dotazy.

Díky, že čtete,

Klára

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s