O NAŠÍ CESTĚ PO ISLANDU, 2. ČÁST

Mile mě překvapilo, jaký zájem vzbudil minulý, obecný článek o naší cestě po Islandu. A jak jsem v něm před týdnem slibovala, dnes vás provedu těmi nejlepšími zastávkami na cestě při naší Golden Circle tour. Začátek v Reykjavíku, potom přes jižní pobřeží na východ a severním obloukem zpátky. Snažím se tu správně napsat názvy všech míst, která, abych byla upřímná, zpětně dohledávám a vše doplňuji tentokrát bohatou fotogalerií. To protože jedna fotka často vydá za tisíce slov.

Bez příjezdového a odjezdového dne, tady je naše dobrodružství okolo ostrova ohně a ledu.

Den 1. – TO NEJLEPŠÍ Z CELÉHO GOLDEN CIRCLE

Národní park Thingvellir

Park světového dědictví UNESCO, místo, kde se zrodila islandská demokracie (jedna z prvních na světě) a místo, kde se na začátku té dlouhé cesty seznamujete s krásnou islandskou přírodou.

Geysir geotermalní oblast a Strokkur

Gejzír, který vyvěrá každých cca 5 minut. Ta síla, která se tu nikdy nezastaví je neskutečná.

Vodopády Gullfoss

Ty nám doslova vyrazily dech. Jednak tamější síla větru nám skoro nedovolila otevřít dveře od auta a náš mini cestovní kočárek s Adámkem jsme drželi zuby nehty, aby nám neulítnul. Foukalo tam tak strašně, že jsme si vyfotili jen jednu fotku do mobilu a utíkali zase zpátky. Ta síla, ta masa vody, co se ale pod námi řítila tímto dvouvrstvým vodopádem byla naprosto neuvěřitelná. I proto se tento vodopád řadí k nejnavštěvovanějším místům Islandu.

Den 2. VODOPÁDY A PLÁŽE S ČERNÝM PÍSKEM

Jakmile jsme si četli název dalšího dne v našem průvodci, ani náhodou nás nenapadlo, co nás ten den vlastně čeká. Vždy jsem si představovala, že se ke všem těm vodopádům musíte dostat skrz nějaký horský útes. Prostě něco překonat, abyste si nakonec zasloužili ten jedinečný výhled. Byla jsem tak neskutečně překvapená, když jsme přijížděli k prvnímu na pořadu dne, Seljalandsfoss. Jedete po naprosté rovině a najednou vás na obzoru zdraví ten nejpohádkovější vodopád z celého Islandu. Kromě toho, že si opravdu připadáte, jak v nějakém filmu je výjimečný i tím, že se můžete pěšky vydat i za padající vodní masu a nechat se jí trochu pokropit. A zaparkovat můžete hned před ním.

A hned za ním, jen kousek pěšky po zelené pláni, se dostanete ke schovanému vodopádu Gljúfrabúi. Musíte překonat jen pár metrů k tomu, abyste si užili nádherný pohled na vodu valící se malou temnou roklí.

A poslední na pořadu dne byl Skógafoss. Šedesát metrů vysoký vodopád, k němuž se můžete přiblížit až na fascinující blízkost, vám vyrazí dech. Je to to nejlepší fotografické pozadí a když se vyšplháte na jeho vrchol, překvapí vás, jak malá řeka je schopná vytvořit tak neskutečnou nádheru.

Dyrhólaey

Jak už jsem psala v minulém článku, návštěva tohoto útesu s výhledem na rozbouřené moře a v něm se tyčící černé lávové skály nám vyrazila dech. Myslím si, že toto místo, spolu s prvním pohledem na americky Grand Canyon patří mezi mé nejsilnější cestovatelské zážitky. Určitě k tomu přispělo to dramatické počasí, které celou scenérii proměnilo v něco naprosto neuvěřitelného. Právě kvůli počasí jsme bohužel nemohli sestoupit na pláž, my si ale myslíme, že i tak to mělo své neopakovatelné kouzlo.

DEN 3. LEDOVCE A LEDOVÉ KRY

I v dubnu narazíte na Islandu na spoustu sněhu a ledu. Možná právě kvůli těmto místům, je toto období úplně ideální. Ledovce jsou už trochu obnažené od sněhu a přitom není ještě všude příliš vody a můžete se dostat kamkoliv.

My samozřejmě omezeni kočárem jsem se nevydali na žádnou túru po ledovcích, i tak to ale stálo za to. A vysvitlo nám k tomu dokonce i na chvíli sluníčko…

Skaftefell

Jediná zastávka, ze které jsme museli z parkoviště popojít třeba takové dva kilometry. Tlačili jsme spícího Adámka v tom našem YoYo (při takovém výletě jste za takové prospané chvíle vděční) a užívali si pohledu na ledový masiv, který vypadal, že nás za chvilku převálcuje. Pod teplými slunečními paprsky se čas od času nějaký led prolomil a sesunul do jezera a protože byl všude naprostý klid, dodávaly ty pukavé zvuky celému zážitku nezapomenutelnou atmosféru.

Diamantová pláž

Co si pod tím představit? Černá pláž je posetá malými či velkými kusy ledu, které se na ní vystavují jako diamanty. Opět jeden z úkazů, který vás nechá si uvědomit, že tady se s přírodou nežertuje.

Ledová laguna Jokulsárlón

A jestli jsme si mysleli, že už nemůžeme být víc překvapení, průvodce nás dovedl na toto místo. Pršelo, mraky se dramaticky válely nad obrovským ledovcovým masivem, čas od času vykouklo azurové nebe, které dodalo průhlednému ledu tyrkysovou barvu. Říkáte si, jak je tohle vůbec možné a napadá vás, že je to všechno jen nějakým momentem z vašeho snu.

DEN 4. ISLANDSKÉ FJORDY

První půlka výletu nám tak propršela, že jsme krajinu pozorovali jen z poza okna v autě. Jakmile jsme se ale překlenuli přes východ, najednou se před námi rozprostřely nádherné scenérie ozdobené azurovým nebem. Náš průvodce nás lákal do rybářské vesnice Fáskrúosjorbur. Popisoval, jak zde Francouzi měli hlavní obchodní místo, jak se zde dochoval jejich styl…Hm…na Islandu je vše jiné, i ta představa francouzského vlivu. Můžu vás ujistit, že café au lait a nebo dokonce francouzskou kavárnu tady nenajdete…

 

DEN 5. OKOLÍ JEZERA MÝVATN

Kvůli počasí jsme bohužel museli vynechat nejsilnější vodopád Islandu – Dettifoss. Islanďané jsou v tomto neskutečně logisticky zmobilizovaní a můžete si být jistí, že pokud je nějaké místo nebezpečné, prostě vás tam nepustí. Tak alespoň nám zbylo něco na příště.

Přesunuli jsme se rovnou ke kráteru Krafla, který je dominantou geotermální zóny ležící na přejezdu přes horu Námafjall. Zdejší terén je díky rozmanitosti barev přirovnáván k povrchu Marsu. Celé krajině pak vévodí tyrkysově modré jezero v srdci tohoto kráteru.

Je to právě v této oblasti, kde najdete vyvěrající bahnité prameny a fumaroles – kamenné „mužíky“, ze kterých se line ten typicky islandský sirný odér.

Grtjótagjáa

Tak tahle zastávka je především pro milovníky Games of Thrones (jako jsme my). Lávovou jeskyni s malým tyrkysovým jezírkem proslavila milostná scéna Johna Snowa a jeho Yngritte. Průvodce vás bude varovat, že si tady vystojíte dlouhou, neromantickou frontu…no, my jsme tu byli úplně sami a nutno říct, že tohle jeskynní místo má své neopakovatelné kouzlo. A voda je teplá tak, že kdyby nám nespalo dítě v autě, asi bychom do ní i skočili…

Mývatn Nature Bath

Venku okolo osmi stupňů a vy se máte svléknout do plavek a hup do horké vody. Zážitek za všechny peníze, v tyrkysové vodě, s výhledem do nekonečných plání. Klidnou atmosféru tam narušuje snad jen vaše dítě neustále skákající nahoru dolu, ale kdo by mu to po tom všem cestování nedopřál, že?

DEN 6.  – PŘÍRODNÍ SKVOSTY SEVERU

Vodopády Godafoss neboli vodopád Bohů je jedním z nejkrásnějších vodopádů celého Islandu. Přesto, že není tak vysoký, široká kaskáda, vás naprosto odzbrojí.

Jolahúsio

Komu se líbí  vánoční kýč, ten si určitě užije tento Santa Clausův domeček. Obzvláště pro děti je to příjemné zpestření na cestě.

Skagofjordur

Když projíždíte touto severní oblastí, kocháte se pohledy na úchvatná koňská stáda. Jejich srst je jak z plyše a velmi rádi pózují zdejším turistům i přesto, že je všude přísný zákaz na ně sahat.

A pak taky trocha slunce a nádherných výhledů na tentokrát klidné moře

Den 7. – VÝLET DO STŘEDU ZÁPADU

Grábrók kráter

Zcela upřímně, vyšplhali jsme na něj, ale po tom všem, co už jsme měli za sebou, nás toto místo nijak zvlášť nedojalo.

Hraunfossar and Barnafoss watterfalls

Krásné kaskády, nikdo okolo vás, nádherná duha a únava z posledních dnů nás tady nechávají jen vystavit tvář slunci a pomalu vstřebávat všechny zážitky, které jsme tu za ten týden nasbírali.

Into the Glacier

Plánovat si prohlídku ledové jeskyně je tak trochu hazard. My ji kvůli Adámkovi v plánu ani neměli, přesto jsme se však vypravili k místu, kde začíná a stejně nám bylo řečeno, že ten den je vše kvůli měnícímu se počasí zrušeno. S tím holt musí člověk na takových místech  počítat.

Jeli jsme tak na hotel a užívali si v sedmi stupních skvělou venkovní výřivku.

DEN 8. – BLUE LAGOON

Poslední den na ostrově patřil jednomu z divů světa – Modré laguně. Vstup si zde musíte rezervovat na týdny dopředu, aby taky ne, nádherná tyrkysová voda láká všechny turisty, kteří se na ostrově objeví. Upřímně ale, pro nás to bylo spíše zklamáním. Po deseti dnech klidu a cestování mimo davy lidí, jsme se na závěr ocitli, sice na nádherném a naprosto jedinečném místě, atmosféra ale připomínala spíše rušný aquapark, ve kterém vám nabízí přímo do vody minerální masky na obličej a nápoje všeho druhu. Prostě takový velký bazén turisticky vytíženého resortu. Z tohoto hlediska byly určitě Bath Mývatn větším zážitkem.

A na závěr, samozřejmě, ikonická fotka z Reykjavíku

Tak jsme to zvládli. Druhý den budíček ve tři ráno a přesun na letiště. Návrat do jarního Curychu byl jako návrat do zelené oázy. Byli jsme unavení, ale zároveň odpočatí, šťastní, bohatší o spoustu zážitků, na které nikdy nezapomeneme. Island je země, která se do vás zaryje a pro ty, kdo milují aktivní dovolené je to naprostá paráda!

Díky, že čtete!

Klára

PS Pokud se na takovou cestu chystáte a zajímalo by vás víc, dejte určitě vědět!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s